Zbliża się wiosna, rośnie temperatura, coraz częściej wychodzimy z pupilami na długie spacery do lasu lub na łąkę. Nie lekceważmy zagrożenia, jakie niosą kleszcze. Te małe pajęczaki są wektorem wielu groźnych chorób, wirusowych, bakteryjnych i pasożytniczych, z których najczęstsza i najgroźniejsza dla naszych psów jest babeszjoza( piroplazmoza).

Babesia canis to pierwotniak, który po wstrzyknięciu ze śliną kleszcza rozmnaża się w psich krwinkach czerwonych, powodując ich rozpad, a w konsekwencji wysoką temperaturę, złe samopoczucie, anemię oraz uszkodzenie wątroby i nerek. Zbyt późno zauważona lub nieleczona choroba prowadzi do śmierci zwierzęcia.

Aby uniknąć narażenia naszych podopiecznych na atak wiosennych kleszczy oferujemy szeroki asortyment preparatów przeciwpasożytniczych - obroże, tabletki, preparaty typu spot-on, chętnie doradzimy też, co najlepszego wybrać dla Waszego pupila.

Jeżeli natomiast na profilaktykę jest już za późno i zauważycie Państwo u swojego zwierzęcia niepokojące objawy np. posmutnienie, apatię, brak apetytu, czerwone lub brązowe zabarwienie moczu -nie zwlekajcie z wizytą u lekarza weterynarii!

 

kleszcz 1kleszcz 2