Babeszjoza - jest to choroba bardzo powszechnie występująca na naszym terenie geograficznym i dotykająca wiele psów najczęściej w terminie od marca do września. Jest chorobą pasożytniczą przenoszoną przez kleszcze. Do zarażenia dochodzi podczas ugryzienia psa przez zainfekowanego kleszcza.

W organizmie zwierzęcia pasożyty doprowadzają do rozpadu erytrocytów, co prowadzi do anemii. Następuje tez wzrost poziomu kinin, które są odpowiedzialne za zaburzenia w krążeniu i uszkodzenie narządów - głównie nerek. Uwolnienie z krwią dużej ilości hemoglobiny, która jest wydalana z moczem powoduje zabarwienie moczu na kolor ciemno-brunatny oraz wskutek zaburzeń może też wystąpić żółtaczka. W przypadku braku podjęcia leczenia rozwija się forma przewlekła prowadząca do uszkodzenia nerek. Do objawów wskazujących na zarażenie tym pasożytem należą: osowienie, podwyższona temperatura ciała oraz ciemne zabarwienie moczu.

Jeżeli zauważą państwo jeden z powyższych objawów po ukąszeniu przez kleszcza nie należy zwlekać, najlepiej udać się do lekarza weterynarii w celu jak najszybszego podjęcia leczenia.

Chorobie tej można też zapobiegać stosując preparaty przeciwko ektopasożytom dostępne u lekarza weterynarii.